Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Dlaczego ubranie ma takie znaczenie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

„Jak Cię widzą, tak Cię piszą” to powiedzenie znane każdemu. Opozycją do tego jest równie popularnie „Nie oceniaj książki po okładce”.

Co myśleć na ten temat. Czy ubrania rzeczywiście są tak ważne w postrzeganiu nas przez inne osoby? Przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

Funkcja ubrań w naszym życiu

Stwierdzenie „nie oceniaj książki po okładce” jest na pewno przydatne w życiu, bo pozwala zachować czujność w wielu sytuacjach i zdroworozsądkowo ocenić inne osoby, chociażby przy pierwszym poznaniu. Jednak lepiej nie kierować się tym powiedzeniem wtedy, gdy sami kompletujemy swoją garderobę. To, jak się ubieramy, ma znaczenie i nietrudno znaleźć przykłady, które to potwierdzają.

Ubrania mogą być swoistą tarczą, którą stosujemy, gdy chcemy przejść przez trudne czasy. Co ważniejsze, mogą być też informacją dla świata odnośnie do tego, kim właściwie jesteśmy. Stety lub niestety, odzież stanowi pryzmat, przez który oceniają nas inni i to w praktycznie każdej sytuacji.

Ubrania a postrzeganie przez inne osoby

Osoby wyglądające niechlujnie mogą pozwolić innym ludziom stwierdzić, że są one niedbałe i nie szanują swojego wizerunku. Nie są to jedyne wyciągane wnioski. Bieg myśli szybko kieruje się w takich sytuacjach na ocenę innych aspektów życia drugiego człowieka. Wiele osób od razu wyrabia sobie zdanie na temat chociażby statusu majątkowego, upodobań, nawyków czy podejścia do sprzątania.

Z drugiej strony, jeśli ktoś nakłada krzykliwe elementy garderoby – w jaskrawych kolorach i wielkimi, często pozłacanymi lub posrebrzanymi logami różnych producentów, od razu nadaje się mu łatkę osoby, która chce się wyróżnić. Prowokuje to do plotkowania lub negatywnego oceniania ilorazu inteligencji czy posądzania o próżność.

Natomiast elegancki ubiór może sprawić, że nagle na ulicy ludzie będą rozchodzić się przed konkretną osobą na chodniku, pani w sklepie z większą uprzejmością powie „dzień dobry”, a przechodnie będą spoglądać ciekawym wzrokiem, zastanawiając się, czy dany człowiek nie jest kimś ważnym.

Dlaczego ubrania mają znaczenie?

Najlepszym przykładem na pokazanie tego, że ubrania są ważne, jest, chociażby rozmowa o pracę. Można powiedzieć, że elegancki ubiór lub dopasowanie jego stylu do konkretnej branży – nieruchomości, mediów, czy informatycznej, to jeden z kluczowych elementów, jeśli chodzi o dostanie się na konkretne stanowisko.

Na podstawie naszego wyglądu, pochodzenia, pracy lub pewnych tendencji w naszym zachowaniu, inni zawsze są w stanie podjąć szybką i niezbyt przemyślaną decyzję o tym, kim jesteśmy. Działa to również podczas ubiegania się o pracę. Dlatego warto zawsze podejmować przemyślane decyzje co do stylu i stawiać na elementy garderoby pasujące do konkretnej okazji.

Jak odpowiednio się ubierać?

Warto wiedzieć, jakie ubrania wybierać, żeby dobrze wyglądać. Największe znaczenie ma tutaj rodzaj sylwetki. Osoby o okrągłych kształtach mogą postawić na ubrania profilowane, gdzie uwydatnione są części takie jak barki i klatka piersiowa, a więcej miejsca pozostawia się na wysokości brzucha.

Warto też zachowywać zasadę, że w jednej stylizacji powinny pojawiać się 3 dominujące kolory. Wyższa liczba może spowodować niepożądany bałagan w ubiorze. Dobrym pomysłem będzie też śledzenie aktualnych trendów modowych, a także oglądanie filmów, gdzie aktorzy o różnych gabarytach i wyglądzie prawie zawsze wyglądają dobrze. Można dzięki temu znaleźć świetne inspiracje.

Zdj. główne: Nimble Made/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak przygotować efektywny kosztorys inwestorski: Praktyczne wskazówki od doświadczonych inżynierów
Jak przygotować efektywny kosztorys inwestorski: Praktyczne wskazówki od doświadczonych inżynierów
Odkryj skuteczne metody przygotowywania kosztorysu inwestorskiego od ekspertów w inżynierii. Praktyczne wskazówki, które pomogą zaplanować i zrealizować Twoją inwestycję skuteczniej i ekonomiczniej.
Baby blues – jak poradzić sobie ze smutkiem po porodzie?
Baby blues – jak poradzić sobie ze smutkiem po porodzie?

Chcesz dowiedzieć się, jak poradzić sobie z tzw. Baby Blues? Sprawdź nasze porady!

Czy nasze marzenia są kluczem do zrozumienia działania umysłu?
Czy nasze marzenia są kluczem do zrozumienia działania umysłu?
Zanurz się w świat niezbadanych marzeń i odkryj, jak one mogą odsłonić tajemnice naszego umysłu. Zrozum jego skomplikowane działanie, poruszając się po fascynujących kulisach snów.