Aplikacje pomagają walczyć ze stresem i wyciszyć emocje – nowoczesne rozwiązania

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Stres ma katastrofalny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Szczególnie w czasie pandemii wiele osób zmaga się ze stresem, smutkiem i lękiem – jakie aplikacje pomogą nam się wyciszyć i zrelaksować?

Aplikacje z kategorii health&wellness to dochodowy biznes

Mental fitness to rynek, który eksperci wycenili na 1,5 tryliona dolarów! W ostatnich miesiącach zauważalny jest ogromny wzrost popularności aplikacji poświęconych medytacji i treningowi mindfulness (wartość rynku aplikacji mindfulness w 2020 roku wynosiła 300 mln dolarów i wciąż rośnie). Jak twierdzi Igor Pielas, twórca aplikacji Activy i Mindy do 2027 roku wartość tego rynku powiększy się do 4 mld dolarów.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Polaris Market Research w latach 2020–2027 rynek aplikacji czeka wzrost o 41% (i to rok do roku), do czego na pewno przyczyni się okres pandemii. W 2020 roku pobrania aplikacji z kategorii health&wellness wzrosły o 100%.

Najpopularniejsze aplikacje, które wyciszają umysł i odstresowują

Obecnie największą popularnością wśród miłośników tego typu aplikacji cieszy się Headspace i Calm – do tej pory zostały pobrane co najmniej 170 mln razy! Jak jest na naszym rodzimym rynku? Również w Polsce tego typu rozwiązania cieszą się dużym zainteresowaniem. Z miesiąca na miesiąc użytkownicy mają coraz większy wybór aplikacji i podcastów  (również w wersji polskojęzycznej). Świetnym przykładem jest aplikacja Mindy, która ma na celu wzmocnić kondycję mentalną i trenować umysł. W jej ramach możemy korzystać z praktyk medytacyjnych, kursów mindfulness, ćwiczeń oraz muzyki.

Jak podkreślają eksperci, medytacja oraz ćwiczenia mindfulness mogą w dużym stopniu przyczynić się do poprawy zdrowia psychicznego. Mają pozytywny wpływ na koncentrację oraz naszą produktywność. Dlatego też coraz więcej firm widzi w tym rozwiązaniu potencjał i inwestują w aplikacje związane z walką ze stresem, które pozwalają żyć szczęśliwiej.

Aplikacje mindfulness jako benefity pracownicze

Pandemia spowodowała znaczny wzrost absencji i niższą produktywność pracowników spowodowaną trudnościami w radzeniu sobie z tą sytuacją (np. zaburzenia adaptacyjne, ciężki stres, epizody depresyjne). W opinii ekspertów obecne czasy wymagają od pracodawców szybkiego wdrożenia rozwiązań cyfrowych, takich jak choćby aplikacje mindfulnessowe, które są coraz popularniejszym punktem w ekosystemie benefitów pracowniczych.

Zła kondycja psychiczna pracownika to duże straty dla przedsiębiorcy

Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez ZUS, problemy natury psychicznej spowodowane pandemią przyczyniły się do wystawienia w 2020 roku około 1,5 mln zwolnień lekarskich. Oznacza to wzrost aż o 1/4 w stosunku do 2019 roku. Tak więc skala problemu jest naprawdę ogromna. Zaburzenia depresyjne, które powodują niższą produktywność lub absencję w pracy, oznaczają dla pracodawców straty rzędu 2,5 mld złotych w skali roku. Jak wynika z raportu firmy Deloitte, każda złotówka zainwestowana w zdrowie psychiczne pracownika może się zwrócić aż pięciokrotnie. Tak więc warto wspierać podwładnych, jeśli nie ze względów etycznych, to finansowych – w dłuższej perspektywie to się naprawdę opłaca!

Zdj. główne: Jonas Leupe/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co to jest PTSD i jakie są jego objawy
Co to jest PTSD i jakie są jego objawy
PTSD (Zespół Stresu Pourazowego) jest zaburzeniem psychicznym, które występuje po doświadczeniu traumatycznego wydarzenia lub serii wydarzeń.
Wpływ zdrowego żywienia na rozwój dziecka w metodzie Montessori
Wpływ zdrowego żywienia na rozwój dziecka w metodzie Montessori
Dowiedz się, jak prawidłowe żywienie może wpływać na rozwój dziecka według metody Montessori. Artykuł porusza kulturę żywieniową i jej walory wychowawcze w kontekście pedagogiki Montessori.
Jak drewniane układanki wpływają na rozwój umiejętności dziecka
Jak drewniane układanki wpływają na rozwój umiejętności dziecka
Dowiedz się, jak zabawa układankami drewnianymi przyczynia się do poprawy umiejętności motorycznych, logicznego myślenia i kreatywności u małych dzieci.