Baby blues – jak poradzić sobie ze smutkiem po porodzie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Płaczliwość, przytłoczenie, lęk, a także niechęć do zajmowania się dzieckiem – to przejściowy stan po porodzie, który nazywany jest baby blues. W niektórych przypadkach może jednak doprowadzić do depresji poporodowej. Skąd bierze się baby blues i jak poradzić sobie ze smutkiem po porodzie?

Baby blues po porodzie – z czego wynika?

Stan ten dotyka aż 80% kobiet w połogu. Warto wiedzieć, że w pierwszych dniach po porodzie gospodarka hormonalna młodej matki jest całkowicie zaburzona. Produkowane są duże ilości oksytocyny oraz prolaktyny – koniecznych do produkcji pokarmu i obkurczania macicy. Spada z kolei poziom kortykotropiny – hormonu, który produkowany był w III trymestrze ciąży przez łożysko. Poziom estrogenów, hormonów nadnerczy oraz tarczycy ulega rozregulowaniu.

Do tego dochodzi brak snu, zmęczenie oraz stres związany z nową sytuacją i obowiązkami. To wszystko nawarstwione w jednym czasie skutkuje smutkiem, obniżonym nastrojem oraz brakiem siły i ochoty do działania. Jednak dolegliwość ta ma to do siebie, że mija samoistnie wraz z powrotem poziomu hormonów do normy. Następuje to zazwyczaj po 5-6 tygodniach po porodzie.

Jak radzić sobie z baby blues?

Ten nieprzyjemny stan nie wymaga farmakologicznego leczenia czy konsultacji psychologicznej. Aby go pokonać, zazwyczaj wystarczy wdrożenie kilku zasad oraz wsparcie bliskich osób.

Wysypianie się

Brak snu nasila objawy związane z baby blues. Kobieta szybciej się denerwuje, ma gorszy humor i jest bardziej niecierpliwa. Dlatego też każdą wolną chwilę najlepiej wykorzystywać na odpoczynek. 

Kiedy dziecko zasypia, matka także powinna się położyć, zamiast sprzątać, prać czy gotować. W nocy warto brać malucha na karmienie do siebie do łóżka. Wtedy szybciej zaśnie, a mama odpocznie w pozycji leżącej.

Proszenie o pomoc 

W szczególności męża lub partnera, który powinien w tym czasie wspierać młodą mamę. Warto pozwolić przejąć mu niektóre obowiązki, np. wyjście na spacer lub kąpiel dziecka. 

Nie należy także obawiać się prosić o pomoc mamę, teściową czy siostrę. Mogą one wyręczyć młodą matkę w domowych obowiązkach albo zająć się dzieckiem na czas jej drzemki. 

Wyjście z domu

Spędzanie w domu 24 godzin na dobę z małym dzieckiem nikomu nie wyjdzie na dobre. Warto zrobić wszystko, aby przynajmniej na chwilę oderwać się od obowiązków związanych z maluszkiem. Można ustalić z partnerem, że po jego przyjściu z pracy przez godzinę zajmie się dzieckiem. Mama może wtedy pójść na plotki do koleżanki albo na zakupy. 

W przypadku, kiedy młoda mama obawia się zostawić partnera samego z niemowlęciem, może przynajmniej czas ten wykorzystać na długą, relaksacyjną kąpiel z bąbelkami czy obejrzenie filmu lub ulubionego serialu. Oderwanie się od codzienności każdego dnia, przynajmniej na chwilę, zbawiennie działa na kobiecą psychikę w tym trudnym okresie. 

W ciągu dnia nie warto także siedzieć w domu. Można umawiać się z koleżankami, które również mają dzieci na codzienne spacery. 

Rozmowa z inną mamą

Świetnym sposobem na pokonanie własnych problemów jest rozmowa z innymi osobami, które przeszły to samo. Młoda mama powinna porozmawiać na ten temat z koleżankami lub z innymi mamami. Z pewnością wiele kobiet miało podobne doświadczenia i mogą służyć przydatną radą. Warto także rozmawiać z partnerem o swoich uczuciach. Bliska osoba powinna zrozumieć i wesprzeć nową mamę w tym trudnym momencie.

Nikt nie jest idealny

Kobiety dotknięte baby bluesem bardzo często uważają się za beznadziejne matki. Nie należy jednak myśleć w ten sposób. To, że młoda mama nie zawsze wie, w jaki sposób uspokoić płaczącego maluszka lub ma problemy z karmieniem, nie oznacza, że jest złą matką. Każdy popełnia błędy i na nich się uczy. Wiedza i doświadczenie przyjdzie z czasem, a początki zawsze są trudne.

Warto być cierpliwym, ponieważ baby blues trwa stosunkowo krótko. Można sobie pomóc stosując powyższe wskazówki. Więcej odpoczynku oraz wsparcie i pomoc bliskich osób są nieocenione w tym trudnym dla młodej mamy okresie.

Zdjęcie główne: Kelly Sikkem, źródło: unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zrozumieć siebie, aby zrozumieć innych – wgląd w psychologię międzyludzkich relacji
Zrozumieć siebie, aby zrozumieć innych – wgląd w psychologię międzyludzkich relacji
Dowiedz się, jak zrozumienie własnej psychiki pomaga budować zdrowe relacje międzyludzkie. Odkryj klucz do nawiazania skutecznej komunikacji i zrozumienia drugiego człowieka.
Jak stres wpływa na nasz umysł i ciało? – webinarium
Jak stres wpływa na nasz umysł i ciało? – webinarium

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i naucz się radzić sobie z chronicznymi nerwami!

7 zaskakujących ciekawostek o ludzkim słuchu
7 zaskakujących ciekawostek o ludzkim słuchu
Słuch jest jednym z najważniejszych ludzkich zmysłów. Ale jak dużo o nim wiemy?