Ludzki mózg wcale nie jest wyjątkowy! Tak twierdzą naukowcy

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jako ludzie lubimy myśleć o naszym gatunku jako wyjątkowym: wyjątkowo rozwiniętym, skomplikowanym, wręcz nadrzędnym. Uważamy, że spośród istnień na naszej planecie to właśnie nasze mózgi mają największe możliwości.

Naukowcy odkrywają jednak, że mózgi pozostałych ssaków wcale nie zostają tak bardzo w tyle w stosunku do ludzkich. Jak to odkryli?

Skany 100 gatunków

Biały szczur w laboratorium
(źródło: pixabay.com)

Podstawą badania było wykonanie skanów mózgów ponad 100 różnych gatunków ssaków, a następnie przyjrzenie się podobieństwom i różnicom w stosunku do mózgu ludzkiego. Oczywiście, w pewnych względach nasz mózg nadal nie ma sobie równych, jednak istnieją obszary, które u zwierząt pracują z równą efektywnością.

Przykład? Przesył informacji. Okazuje się, że ich przekaz odbywa się tak samo wydajnie u innych gatunków. Co ważne, nie jest on zależny od wielkości mózgu, jak dotychczas sądzono.

Dzięki badaniom dowiedziono również, że istnieje mechanizm równoważenia przez mózg liczby połączeń w taki sposób, by ten po prostu się nie „przeciążył”. Właśnie dlatego – gdy jedna część mózgu działa na pełnych obrotach – druga zachowuje niższą łączność.

Wnioski naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Neurosience.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wpływ zdrowego żywienia na rozwój dziecka w metodzie Montessori
Wpływ zdrowego żywienia na rozwój dziecka w metodzie Montessori
Dowiedz się, jak prawidłowe żywienie może wpływać na rozwój dziecka według metody Montessori. Artykuł porusza kulturę żywieniową i jej walory wychowawcze w kontekście pedagogiki Montessori.
Relacje na odległość. Jak wspierać najbliższych w pandemii?
Relacje na odległość. Jak wspierać najbliższych w pandemii?

Zastanawiasz się, jak zadbać o rodzinne więzi w czasie pandemii? Poznaj sposoby na pozostanie w dobrym kontakcie mimo obostrzeń.

Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Dlaczego ubranie ma takie znaczenie?
Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Dlaczego ubranie ma takie znaczenie?
„Jak Cię widzą, tak Cię piszą” to powiedzenie znane każdemu. Opozycją do tego jest równie popularnie „Nie oceniaj książki po okładce”.