Hipochondria – skąd się bierze i jak sobie z nią poradzić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Specjaliści zaliczają hipochondrię do zaburzeń psychicznych, lękowych, emocjonalnych czy nerwicowych. Jej głównymi objawami są nadmierna koncentracja na własnych zdrowiu i przeświadczenie, że cierpi się na różnego rodzaju choroby, pomimo braku odchyleń w wynikach badań. Zaburzenie wpływa na codzienne funkcjonowanie i znacznie je utrudnia. Jak sobie radzić z hipochondrią?

Hipochondria, zwana również nerwicą hipochondryczną, staje się coraz powszechniejszym zaburzeniem. Wpływ na to może mieć między innymi ułatwiony jak nigdy dotąd dostęp do informacji medycznych. Popularność internetu sprawiła, że osoby cierpiące na hipochondrię zyskały nieograniczone źródło do wynajdywania objawów różnych chorób, których doszukują się w sobie. Nerwicę hipochondryczną zazwyczaj łączymy z nadmiernym przewrażliwieniem na punkcie zdrowia, czasami traktujemy tą jak fanaberię, tymczasem jest to poważne zaburzenie, które może utrudniać codzienne życie.

Przyczyny hipochondrii

Przyczyny nerwicy hipochondrycznej są niejednoznaczne i złożone. Ta choroba jest silnie powiązane z emocjami. Lęk o własne zdrowie często ma korzenie w takich zaburzeniach jak depresja czy nerwica natręctw. Do rozwoju hipochondrii przyczyniają się także:

 • informacje przekazywane przez media,
 • niezadowalająca opieka lekarska,
 • zaburzenia postrzegania ciała,
 • podświadome nakładanie na siebie kary za „błędy”,
 • unikanie konfrontacji z własnymi porażkami.

Hipochondria częściej rozwija się u ludzi z osobowością lękową. Specjaliści wskazują, że ten typ osobowości kształtuje się już w dzieciństwie i sugerują, że dzieci, które często chorowały i przebywały w szpitalach czy były wychowywane przez szczególnie nadopiekuńczych rodziców, mogą w dorosłym życiu nadmiernie bać się o własne zdrowie.

Objawy hipochondrii

Osoba cierpiąca na hipochondrię jest przekonana, że występuje u niej co najmniej jedna choroba somatyczna, mimo że wyniki wszystkich badań pozostają w normie. Charakterystyczne dla tego zaburzenia są takie objawy jak:

 • silny niepokój i lęk o zdrowie,
 • zbytnie zainteresowanie ciałem,
 • częste kontakty z lekarzami i skłonność do ich zmieniania,
 • skłonność do wyolbrzymiania cierpienia,
 • częste wyrażanie skarg na temat własnego zdrowia,
 • trudności w sprecyzowaniu występujących dolegliwości,
 • przekonanie o chorobie i jej wyraźne poczucie.

Diagnoza hipochondrii jest bardzo trudna i wymaga współpracy lekarzy chorób wewnętrznych z wykwalifikowanym psychiatrą. W rozpoznaniu zaburzenia pomaga wywiad psychiatryczny uwzględniający informacje na temat stanu emocjonalnego, sytuacji rodzinnej i osobistej pacjenta, a także jego przeszłości. Wcześniej należy oczywiście wykluczyć wszelkie choroby fizyczne.

Jak sobie radzić z hipochondrią?

Z hipochondrią da się żyć, jednak warto ją leczyć, gdyż zaburzenie bardzo utrudnia codziennie funkcjonowanie. Podstawą leczenia powinna być psychoterapia. Dobre efekty przynosi terapia w nurcie behawioralnym, która pomaga przestać zbytnio się skupiać na własnym organizmie i przekierowuje uwagę na inne zadania. Psychoterapia pozwala znaleźć przyczyny hipochondrii i wskazać, jakie konkretnie lęki kryją się za rozwojem zaburzenia.

W leczeniu hipochondrii znaczenie ma wsparcie najbliższych osób. Dzięki regularnym rozmowom osoba chora będzie miała większą motywację do kontynuowania terapii. Pomocne jest także znalezienie własnego hobby i skupienie się na nim.

Zdj. główne: stevepb/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zaburzenia emocjonalne – czym są?
Zaburzenia emocjonalne – czym są?
Uczucia i emocje są nierozerwalnie związane z egzystencją człowieka. Co jednak w sytuacji kiedy reakcje na te zewnętrzne bodźce stają się nieprawidłowe?
Jak program Ochrony Dzieci pomaga w bezkonfliktowym rozwodzie?
Jak program Ochrony Dzieci pomaga w bezkonfliktowym rozwodzie?
Odkryj, jak Program Ochrony Dzieci pomaga rodzicom w skomplikowanych czasach rozwodu, chroniąc dobrostan ich dzieci. Przewodnik krok po kroku dla rodziców przechodzących przez rozwód.
Jak radzić sobie z lękiem i niepokojem
Jak radzić sobie z lękiem i niepokojem
Lęk i niepokój są częstymi uczuciami, które wielu z nas doświadcza w różnych sytuacjach życiowych. Niektóre osoby odczuwają je tylko okazjonalnie, podczas gdy dla innych są one codziennością. Bez względu na to, jak często lub intensywnie odczuwasz lęk i niepokój, istnieją różne sposoby, aby pomóc sobie w radzeniu sobie z nimi. W tym artykule omówimy kilka strategii, które pomogą Ci przezwyciężyć lęk i niepokój.