Relacje na odległość. Jak wspierać najbliższych w pandemii?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Izolacja spowodowana koronawirusem wpłynęła negatywnie na wiele związków i przyjaźni. Jak dbać o relacje z bliskimi w trudnym czasie pandemii? Co robić, by wzmocnić więzi z ważnymi dla nas osobami?

Jak dbać o relacje międzyludzkie w dobie pandemii? Praktyczne wskazówki

Jak wiadomo, człowiek jest „zwierzęciem stadnym”, potrzeba kontaktu z bliźnim twarzą w twarz ma podłoże biologiczne – jego ograniczenie lub całkowity brak odbija się negatywnie na naszej psychice, powodując wzrost poziomu kortyzolu w organizmie (hormonu stresu) i nie tylko. Długotrwała izolacja wywołuje poczucie pustki, bezradność, smutek i lęk. 

Pandemia drastycznie ograniczyła nasze kontakty fizyczne z rodziną i znajomymi. W większości przypadków pracujemy zdalnie w domu – nie spotykamy kolegów i koleżanek z biura, nie odwiedzamy rodziców ani przyjaciół. Jak odnaleźć się w tej sytuacji i mimo przeszkód, dbać o relacje emocjonalne z ludźmi bliskimi naszemu sercu. Co robić, gdy nie ma szans na bezpośrednie kontakty fizyczne? Oto nasze porady.

mama z córką przed laptopem

Częste rozmowy telefoniczne i wideorozmowy

Warto regularnie dzwonić do rodziny i przyjaciół lub korzystać z dobrodziejstw komunikacyjnych, jakimi są wideorozmowy – dzięki temu będziemy na bieżąco informowani o tym, co dzieje się w życiu ważnych dla nas osób. Nawet jeśli nie przepadamy za rozmową przez kamerkę internetową, warto się przełamać, szczególnie jeśli dawno nie spotkaliśmy się z naszymi bliskimi (widząc rozmówcę, łatwiej o budowanie klimatu zaufania). W trosce o integrację z grupą rówieśniczą warto zachęcać do tego typu kontaktów również nasze dzieci, które podobnie jak dorośli źle znoszą nową rzeczywistość. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pociechy odrabiały lekcje online z dziadkami, słuchały książek czytanych przez wujka lub ciocię, czy też się bawiły. W ten sposób dzieci otrzymują namiastkę normalności. Tak naprawdę możliwości na wspólne (wirtualne) spędzanie wolnego czasu i zacieśnianie więzi jest mnóstwo.

Pamiętanie o ważnych datach i świętach

Dzięki stałemu dostępowi do Internetu możemy wspólnie świętować ważne, rodzinne wydarzenia takie jak urodziny, imieniny, jubileusze czy święta. Warto celebrować tego typu okazje, nawet jeśli pozostaje nam jedynie kontakt niebezpośredni. Bardzo prawdopodobne, że kiedyś będziemy wspominać tego typu „spotkania” ze wzruszeniem i uśmiechem.

seniorzy przy komputerze
Photo by pvproductions from Freepik.com

Okazywanie bezwarunkowego wsparcia i troski

Bardzo ważnym punktem każdej relacji międzyludzkiej, jest okazywanie drugiej stronie tego, jak jest dla nas ważna. Podczas rozmowy z członkiem rodziny lub przyjacielem zawsze uważnie słuchajmy tego, co ma nam do powiedzenia, zadawajmy pytania, troszczmy się o samopoczucie i bądźmy wsparciem, niezależnie od tego ile kilometrów nas dzieli.

Unikanie konfliktów i nieporozumień

Kontakt telefoniczny lub online może nieco upośledzać odbiór danej sytuacji, dlatego starajmy się nie poruszać drażliwych tematów, które mogą prowokować rodzinne konflikty i być źródłem dodatkowego, zupełnie niepotrzebnego stresu. Nawet jeśli mamy zły dzień, bądźmy dla siebie wyrozumiali i życzliwi.

Zaoferowanie pomocy w razie kryzysu psychicznego

Jeśli zauważymy, że bliska osoba jest w złej kondycji psychicznej i nasze wsparcie na odległość jest niewystarczające, zasugerujmy kontakt z psychologiem. Wielu specjalistów, fundacji i poradni zdrowia psychicznego już w 2020 roku uruchomiło darmowe infolinie dla osób potrzebujących pomocy psychologicznej w czasie epidemii koronawirusa.

>> Przeczytaj także: E-recepta i e-wizyta to nic trudnego

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak kreatywność wpływa na rozwój dziecka w prywatnym przedszkolu
Jak kreatywność wpływa na rozwój dziecka w prywatnym przedszkolu
Poznaj fascynujący wpływ, jaki kreatywność ma na rozwój dziecka w przedszkolu prywatnym, i dowiedz się, jak pomóc swojemu dziecku rozwijać tę kluczową umiejętność.
Wpływ zdrowego żywienia na rozwój dziecka w metodzie Montessori
Wpływ zdrowego żywienia na rozwój dziecka w metodzie Montessori
Dowiedz się, jak prawidłowe żywienie może wpływać na rozwój dziecka według metody Montessori. Artykuł porusza kulturę żywieniową i jej walory wychowawcze w kontekście pedagogiki Montessori.
Ludzki mózg wcale nie jest wyjątkowy! Tak twierdzą naukowcy
Ludzki mózg wcale nie jest wyjątkowy! Tak twierdzą naukowcy
Jako ludzie lubimy myśleć o naszym gatunku jako wyjątkowym: wyjątkowo rozwiniętym, skomplikowanym, wręcz nadrzędnym.